ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
Αθήνα, 23 Αυγούστου 2000 Αρ. Πρωτ.: 562 Προς: Κοινοποίηση : |
Η Ε.Ε της ΠΟΕ-ΟΤΑ με αφορμή τη συζήτηση που διεξάγεται στη Βουλή του σχεδίου νόμου με τίτλο ''ρυθμίσεις θεμάτων του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και άλλες διατάξεις'' και για το οποίο η ΠΟΕ-ΟΤΑ με το αριθμό 534/27-7-2000 έγγραφο της έχει εκφράσει τις απόψεις της , θέλει να δηλώσει τα εξής:
Στο νομοσχέδιο δεν περιλαμβάνονται τα θέματα που αφορούν τους εργαζόμενους των ΟΤΑ και για τα οποία υπήρξε ρητή δέσμευση της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου σας ότι θα ρυθμίζονται στο εν λόγω νομοσχέδιο.
Τα θέματα αυτά είναι:
Η Ε.Ε της ΠΟΕ-ΟΤΑ πιστεύει ότι, τα παραπάνω που αποτελούν δεσμεύσεις του Υπουργείου Εσωτερικών, με βάση τις οποίες η Ομοσπονδία μας ανέστειλε προγραμματισμένες απεργιακές κινητοποιήσεις που είχαν εξαγγελθεί για το προηγούμενο Ιούνιο, θα κατατεθούν εν τέλει ως τροπολογίες στο υπό συζήτηση νομοσχέδιο.
Σε αντίθετη περίπτωση πέρα από ζητήματα αξιοπιστίας που τίθεται μεταξύ αυτών που κάθε φορά συμφωνούνται, η Ομοσπονδία μας δεν δεσμεύεται από καμιά συμφωνία και δεν θα φέρει καμιά ευθύνη για τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν από τις αποφάσεις τις οποίες θα λάβει η διοίκηση της .
Επίσης επισημαίνουμε ότι δεν λήφθηκε υπ΄ όψη η πρόταση μας για την τακτοποίηση του έκτακτου προσωπικού με αποτέλεσμα να διαιωνίζεται το πρόβλημα.
Για το σκοπό αυτό η ΠΟΕ-ΟΤΑ ζητά εντός της ημέρας συνάντηση μαζί σας και συγχρόνως θα επιδιώξει ανάλογες συναντήσεις και με τα κόμματα της βουλής.
Για την Εκτελεστική Επιτροπή της ΠΟΕ-ΟΤΑ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Νώντας Λαμπρακάκης |
Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Γιάννης Στρατηγός |