![]() ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ
Αθήνα, 27 Ιουλίου 2004
Κοινοποίηση:
|
Με αριθμό πράξης κατάθεσης 71/26-7-2004, σας κατατέθηκε η από 23-7-2004 Σ.Σ.Ε., που αφορά τους όρους αμοιβής και εργασίας του με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Προσωπικού των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, που ανήκουν στη δύναμη των σωματείων των μελών της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α.
Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 11 του Ν.1876/1990, έχει δικαίωμα να προσχωρήσει και άλλη Ομοσπονδία η οποία δεν μπορεί να υπογράψει Σ.Σ.Ε. γιατί δεν είναι η πιο αντιπροσωπευτική.
Συνήθως στην ανωτέρω Σ.Σ.Ε. της Ομοσπονδίας μας προσχωρεί η Ομοσπονδία Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΜ.Ε.- Ο.Τ.Α.).
Στην από 23-7-2004 Σ.Σ.Ε. της Ομοσπονδίας μας έχει προσαρτηθεί παράρτημα που αφορά τις συνδικαλιστικές άδειες που σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 παρ.3 του Ν. 2224/1994 εφαρμόζονται στην πιο αντιπροσωπευτική Συνδικαλιστική Οργάνωση.
Οι ανωτέρω διατάξεις ισχύουν και για το Δημόσιο, Ο.Τ.Α., κ.λ.π. σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν.2336/1995.
Ύστερα από τα ανωτέρω σας ζητούμε σε περίπτωση προσχώρησης οποιασδήποτε άλλης συνδικαλιστικής οργάνωσης στην Σ.Σ.Ε. της Π.Ο.Ε.- Ο.Τ.Α. να μην γίνει προσχώρηση και στο παράρτημα αυτής.
Το ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α. και το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους στο οποίο κοινοποιείται το έγγραφό μας αυτό, να έχουν υπόψη τους να μην συμπεριληφθεί το παράρτημα της από 23-7-2004 Σ.Σ.Ε. της Π.Ο.Ε.- Ο.Τ.Α. (Π.Κ. 71/26-7-2004) σε υπογραφή άλλης Σ.Σ.Ε., καθόσον σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις οι συνδικαλιστικές αυτές άδειες ισχύουν ΜΟΝΟ για την πιο αντιπροσωπευτική Συνδικαλιστική Οργάνωση.
Για την Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Θέμης Μπαλασόπουλος Μπάμπης Βορτελίνος