![]() ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ |
Αθήνα, 17 Μαΐου 2005 Αρ. Πρωτ.: 534
Προς: Κοινοποίηση: |
Συνάδελφε,
Μετά την πραγματοποίηση το ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΪΟΥ 2005 της Γενικής Συνέλευσης του υπό ίδρυση “ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ Α' ΤΑΞΗΣ Ο.Τ.Α. ΔΗΜΟΣΙΟΥ”, όπου ενημερωθήκατε και προφορικά από τους εκπροσώπους της Ομοσπονδίας σχετικά με την αδυναμία εγγραφής του συλλόγου σας στη δύναμη της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α. συμπληρωματικά σας γνωρίζουμε τα πιο κάτω:
Κατόπιν τούτου θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι με τις συνθήκες αυτές δεν θα είναι δυνατή η εγγραφή του υπό ίδρυση συλλόγου σας στη δύναμη της Ομοσπονδίας μας.
Θα μπορούσατε αν το επιθυμείτε να προχωρήσετε στην ίδρυση επιστημονικού κλαδικού σωματείου το οποίο δεν θα έχει συνδικαλιστική εκπροσώπηση σε δευτεροβάθμιες και τριτοβάθμιες οργανώσεις.
Συνάδελφε,
Τις δύσκολες αυτές στιγμές που οι εργαζόμενοι στους Ο.Τ.Α. δέχονται καθημερινά επιθέσεις στα συλλογικά και εργασιακά τους δικαιώματα είναι αναγκαία όσο ποτέ άλλοτε η ενότητα και η ενιαία έκφραση όλων των εργαζομένων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.
Γι' αυτό πιστεύουμε, λαμβάνοντας υπόψη και το έγγραφό μας, ότι θα αναθεωρήσετε τις απόψεις σας σχετικά με την ίδρυση του συλλόγου που θα εκπροσωπεί πανελλαδικά τον χώρο σας και θα συμβάλετε και εσείς στην ενότητα του κλάδου που πιο οργανωμένα και με άλλη δυναμική θα διεκδικεί τη λύση των προβλημάτων όλων των εργαζομένων στους Ο.Τ.Α.
Οι σύλλογοι – μέλη της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α. στους οποίους κοινοποιείται η παρούσα επιστολή καλούνται να τη διανείμουν στους εργαζόμενους του κλάδου Λογιστών για να ενημερωθούν για τις θέσεις της Ομοσπονδίας.
Για την Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Θέμης Μπαλασόπουλος |
Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Μπάμπης Βορτελίνος |