![]() ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
Αθήνα, 11 Απριλίου 2005 Αρ. Πρωτ.: 404 Προς: Κοινοποίηση: |
Κύριε Υπουργέ,
Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ.: 403/11-4-2005 εγγράφου μας, που αναφέρεται στο πλαίσιο διεκδίκησης – πρόταση για την θεσμική και νομική κατοχύρωση των Βαρέων, Ανθυγιεινών Επαγγελμάτων στο Δημόσιο και στους Ο.Τ.Α., σας καταθέτουμε και σχέδιο νομοθετικής ρύθμισης για την επίλυση του σοβαρού αυτού προβλήματος.
Αναλυτικά, η πρότασή μας έχει ως εξής:
“Το καθεστώς ασφάλισης και συνταξιοδότησης των υπαγομένων με βάση τον Κανονισμό του Ι.Κ.Α. στην κατηγορία των Βαρέων και Ανθυγιεινών Επαγγελμάτων (Β.Α.Ε.), με όλες τις κείμενες διατάξεις επεκτείνεται, από 1-1-2005 και εφαρμόζεται ανάλογα στο Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. για υπαλλήλους με σχέση εργασίας Δημοσίου Δικαίου που απασχολούνται στα ίδια επαγγέλματα”.
Για την Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Θέμης Μπαλασόπουλος
Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Μπάμπης Βορτελίνος