![]() ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
Αθήνα, 28 Δεκεμβρίου 2005 Προς: |
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ |
---|
Συνάδελφοι,
Η Π.Ο.Ε. – Ο.Τ.Α. και σύσσωμο το συνδικαλιστικό κίνημα στους Ο.Τ.Α. παραμένει σε αγωνιστική εγρήγορση για τη δίκαιη επίλυση των οικονομικών και θεσμικών μας αιτημάτων.
Απαντούμε στο μέχρι σήμερα διάλογο – κοροϊδία και στις πολλές υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα για νέο μισθολόγιο και επέκταση των Β.Α.Ε.
Βιώνουμε μια περίοδο διαρκούς λιτότητας, ακρίβειας, ανεργίας, αναξιοκρατίας, ελαστικοποίησης των εργασιακών σχέσεων, ιδιωτικοποίησης της κρατικής περιουσίας, διαφθοράς και στον Ιδιωτικό και στο Δημόσιο Τομέα, ανακατανομής του Εθνικού πλούτου υπέρ των ολίγων – ισχυρών επιχειρηματιών, επίθεσης στα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων.
Συνάδελφοι,
Η μαζική συμμετοχή των μελών των Διοικητικών Συμβουλίων στην Πανελλαδική σύσκεψη αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αγωνιστική προετοιμασία του κλάδου.
Συγχρόνως θα πρέπει να ξεκινήσει ο διάλογος, η ενημέρωση και η συζήτηση σε όλους τους εργαζόμενους για την αναγκαιότητα της αγωνιστικής παρέμβασης.
Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
Για την Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε. - Ο.Τ.Α.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Θ. Μπαλασόπουλος |
Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Μπάμπης Βορτελίνος |